Ключковський: "Футбольні наслідки для Росії стоять далеко не на першому місці"

Маркiян Ключковський, фото fcdynamo.kiev.ua

Маркiян Ключковський, фото fcdynamo.kiev.ua

Один із найвідоміших футбольних юристів України Маркiян Ключковський відповів на запитання журналіста Football.ua, що стосувалися ймовірного позбавлення Росії прав на проведення чемпіонату світу 2018 року.

В Україні все частіше говорять про те, що у Росії нібито можуть відібрати чемпіонат світу-2018, називаючи дві причини: не лише корупційний скандал з вибором країни-господаря наступного мундіалю, а й терористичні дії цієї країни проти України, а також збитий нещодавно літак в українському небі. У той же час, по завершенні світової першості в Бразилії Путін урочисто прийняв естафету від Зеппа Блаттера, та й узагалі – не віриться, що одні товстосуми, котрі засідають у ФІФА, наважаться покарати інших товстосумів – настільки впливових, російських.

Тож перше запитання до Маркіяна Ключковсього прозвучало таким чином:

- Може, всім нам не варто множити власні ілюзії, що Росію взагалі покарають, чи все ж є якась регламентна база у футболі, що дозволяє прив’язати, скажімо, збитий російськими бандитами літак з правом проведення чемпіонату світу країною, в якій процвітає фашизм та міжнародний тероризм?

- Фактично, такої законодавчої бази у футболі немає. Мені невідомі правила, які прописували би такий сценарій. До чого найближче підходила ФІФА найближчим часом – до можливого перегляду рішення про надання права проведення наступного чемпіонату світу, виходячи з порушення етики під час голосування. Йдеться і про Росію, і про Катар та звинуваченнями в корупції. Але в будь-якому випадку це – рішення, які ухвалюються окремо одне від одного, і жодних загальних правил з чітким інструктажем у цьому контексті немає. Саме ж рішення буде прийняте в рамках загального статуту ФІФА, в якому прописано, що в разі незвичайних дисциплінарних випадків, ФІФА має право прийняти, в принципі, будь-яке рішення – і це рішення буде в рамках її компетенції. Але якщо говорити про імовірність того, що у Росії відберуть право провести мундіаль, то, на мій погляд, ФІФА орієнтуватиметься більше на те, які рішення ухвалюватимуть та яку позицію оберуть щодо цього питання міжнародні організації, як от ООН.

- Чому?

- Тому що в цій сфері гасло про те, що футбол перебуває поза межами політики все ще є чинним. ФІФА продовжує його дотримуватись.

- Гаразд, про розслідування корупційних схем нам нічого невідомо, але наразі маємо факт збитого росіянами малайзійського літака. Якщо через тиждень чи місяць ці телепні зіб’ють ще один, два чи три літаки, ФІФА все ще зможе відділити футбол від, політики?

- Я би не хотів спекулювати і взагалі думати про ймовірність такого розвитку подій. На мій погляд, щоби ФІФА прийняла рішення відібрати у Росії чемпіонат, повинні бути дуже і дуже серйозні причини. Мені навіть важко уявити, які. До того ж, обов’язково перед тим мають бути застосовані санкції ООН та інших організацій щодо Росії, які призведуть до неможливості проведення чемпіонату на території цієї країни. Але насправді мені складно про це говорити, та й не хотілося б, аби речі, що можуть до всього цього призвести відбувалися, адже вони наразі стосуються України.

- На вашу думку, Росії сьогодні взагалі нічого не загрожує щодо позбавлення прав на проведення ЧС?

- Мені здається, що зараз немає підстав говорити про якісь серйозні перспективи прийняття такого рішення. Навіть представники футбольної асоціації Англії заявили, що не можна приймати таке рішення на підставі одного тижня – йшлося про минулий тиждень, події в Україні та збитий літак. Та й навіть представники країн, які займають жорстку політичну позицію, говорять, що це рішення приймати зарано, і потрібно оцінювати ситуацію у довгостроковому відрізку часу. Більше у цьому контексті має йтися не про футбол, а про право – з цієї точки зору ФІФА може прийняти такий вирок, але, на мій погляд, тільки після жорстких санкцій міжнародних організацій у політиці.

- Що говорить нам історія міжнародного футбольного права?

- За останні 20-30 років у світі відбувалося чимало військових сутичок, відкритих війн і так далі. Тим не менше, збірним цих країн завжди дозволялося брати участь у футбольних міжнародних змаганнях. Добре це чи погано – інше питання, але ФІФА завжди послідовно підходила до подібних речей. Тому я дозволю собі таке висловлювання: футбольні наслідки для Росії стоять далеко не на першому місці. На даний момент питання про позбавлення права проведення чемпіонату світу Росії навіть навряд чи стоїть, попри всі розмови.

Анатолій Волков, Football.ua

лента новостей

другие новости